cms چیست ؟ چرا باید از سیستم مدیریت محتوا ( cms ) برای وب سایت استفاده کرد؟

cms چیست

سیستم مدیریت محتوا ( cms ) چیست؟

سه حرف cms مخفف عبارات content management system است که به معنای سیستم مدیریت محتوا می باشد. به زبان ساده یعنی فضا و نرم افزاری که به ما این امکان را میدهد بتونیم تمام اطلاعات را منتشر، ویرایش و یا حتی حذف کنیم و خیلی امکانات و قابلیت های مختلف که بسته به نیاز طراحی و برنامه نویسی میشود.

البته منظور از سیستم مدیریت محتوا فقط وب سایت یا وبلاگ نیست بلکه خیلی از بخش ها و سازمان ها طبق سیستم کاری و نیاز خود، سیستم مدیریت محتوای اختصاصی و متفاوت با قابلیت های متفاوتی دارند که وب سایت یکی از این بخش هاست.

در واقع در مقاله هدف از CMS، نرم افزار تحت وب است که امکان مدیریت محتوای سایت را برای کاربرانی که آشنایی کامل یا حتی اولیه با زبان HTML ندارند، با سطوح دسترسی متفاوت فراهم مینماید.بطور نمونه، امکان ایحاد، ویرایش و با آرشیو صفحات وب ویا مقالات را به کاربران میدهد.

cms ها تمام صفحات و بخش های مختلف یک وب رو در بر میگیرند و این امکان رو در اختیار شما میذارند که بدون داشتن دانش برنامه نویسی بتوانید سایت خود را به صورت حرفه ای مدیریت و بروزرسانی کنید.خیلی از مدیران در شرکت های مختلف، هیچ گونه تیمی برای پشتیبانی سایت شرکت ندارند و به راحتی با سیستم مدیریت محتوا ( cms ) سایت مجموعه و شرکت را مدیریت می کنند.

سیستم مدیریت محتوا یک تحول هیجان انگیز و شگرف در زمینه طراحی سایت و مدیریت آن به شمار میرود چرا که در این دوران پیشرفت مخصوصا در زمینه برنامه نویسی و وب سایت، کاربران تمایلی به مدیریت وب سایت های کاملا معمولی و راکد ( static ) ندارند و به دنبال قابلیت و امکانات بیشتر هستن.امروزه کاربران وب سایت ها تمایل شدیدی به بازدید از سایت هایی دارن که بتونن با هر بار بازدید به آنها یک هیجانی رو منتقل کنند.

 

 CMA و CDA چیست و چه کاربردی دارند؟

بطور کلیCMS از دو عنصر تشکیل شده است: برنامه کاربردی مدیریت محتوا (Control management applicant) که به اختصار CMA نامیده می شود و برنامه کاربردی تحویل محتوا (Control delivery applicant) که به اختصار CDA نامیده می شود.عنصر CMA امکان ایجاد محتوا، اعمال تغییرات و حذف بخش خاصی از محتوای وب سایت، را بدون نیاز به تخصص خاص و امکانات فنی در زمینه وب، برای طراحی وب سایت فراهم می آورد. در نتیجه میتوان گفت با استفاده از سیستم مدیریت محتوا برای ایحاد وب سایت ساده نیاز به آشنا به زبان های برنامه نویسی نبوده و حتی نیاز به آشنایی با زبان HTML (Hyper Text Markup Language) نیز نمی باشد.عنصر CDA، این اطلاعات را کامپایل نموده و از آن ها جهت آپدیت وب سایت استفاده می نماید.

 

چه مواردی شامل سیستم مدیریت محتوا می باشد؟

محتوای وب سایت شامل متن، گرافیک، عکس، ویدئو، صدا و کد است که برای نمایش محتوا یا تعامل با کاربر استفاده می‌شود و نقش زیادی در تجارت امروز دارد و پایه و اساس وبلاگ نویسی، انتشار مقالات، اخبار، توضیحات محصولات و … در وب سایت است.سامانه‌های مدیریت محتوا به صورت متن‌باز از سال ۱۹۹۰ پدیدار شدند. از مهم‌ترین سامانه‌های متن باز دنیا جوملا، وردپرس، پرستاشاپ و دروپال می‌توان اشاره کرد.شما می‌توانید به راحتی یکی از سامانه‌های متن باز را روی فضای مجازی آپلود کرده و اقدام به طراحی سایت کنید.

بطور مثال مدیریت موارد زیر توسط سیستم مدیریت محتوا امکان پذیر است:

 • ساخت، تغییر، انتشار صفحات آرشیو شده
 • ساخت، تغییر، انتشار، آرشیو کردن مقالات
 • ساخت، تغییر، انتشار، آرشیو کردن بلاگ ها
 • مدیریت وظایف زمانبندی شده
 • ایجاد و مشاهده سفارش ها، فاکتورها و یا فرم های قابل چاپ
 • مشاهده و دریافت گزارش کلی و مشاهده آمار بازدید از سایت
 • در اختیار گذاشتن یک سطح دسترسی به افراد خاص مجموعه

شرح کلی عملکرد CMS :

نحوه عملکرد سیستم مدیریت محتوا را می توان به بخش های زیر تقسیم کرد :

 • ایجاد محتوای وب سایت
 • مدیریت محتوای سایت
 • انتشار مطالب
 • نمایش مطالب در سایت

 

الف) ایجاد محتوای وب سایت:

در سیستم مدیریت محتوا، محیطی بسیار ساده و کاربردی براحتی کار کردن با نرم افزار word پیاده سازی شده است.در واقع بدون نیاز به داشتن دانش فنی و یا اطلاعات تخصصی و یا حتی آشنایی با دستورات HTML تنها نیاز دارید که عبارات مورد نظر خود را وارد نمایید.همچنین سیستم مدیریت محتوا به شما امکان مدیریت ساختار صفحات وب سایت را می دهد. بطور مثال، کدام صفحات نمایش داده شوند، ویا کدام صفحات به هم لینک داده شوند.همچنین قابلیت ساده کپی کردن مطالب ( drag-and-drop )، بدون برهم خوردن ساختار آنها، نیز امکان پذیر است.همچنین امروزه اکثر CMS ها محیط طراحی مبتنی بر وب را پشتیبانی می نمایند و امکان مدیریت محتوا و مطالب سایت را از راه دور فراهم می آورند.در واقع یکی از ویژگی هایی که باعث محبوبیت CMS ها شده است، محیط نوشتاری و مکانیسم ساده جهت وارد نمودن محتوای سایت و نگهداری ساده وب سایت می باشد.

 

ب) مدیریت محتوای سایت:

صفحات مختلف و مطالب مرتبطی که وارد می شوند، در هسته مرکزی CMS ذخیره می شوند. در واقع تمام مطالب و تنظیمات مرتبط با هر صفحه در آنجا ذخیره می شوند.

ذخیره سازی تمامی اطلاعات در یک هسته مرکزی، باعث ایجاد ویژگی های کاربردی زیر می گردد:

 • امکان ردیابی تغییرات اعمال شده در تمامی صفحات توسط کارمندان و تاریخ اعمال آخرین تغییرات
 • امکان محدود کردن دسترسی کاربران به صفحات خاص
 • یکپارچه سازی با منابع اطلاعاتی موجود و سیستم های IT

هنگامی که صفحه ای ایجاد می شود، بصورت اتوماتیک صفحه به قسمت مدیریت وارد ارسال می شود و مدیر مربوطه می بایست آن را تایید نماید. سپس به تیم بررسی برای بازنگری نهایی ارسال شده و سرانجام پس از بازبینی نهایی و انجام اصلاحات در سایت منتشر می گردد.با بکارگیری سیستم مدیریت محتوی، CMS مراحل فوق را بصورت اتوماتیک مدیریت نموده و قسمت های مختلف را به اشخاص مربوطه ارسال میکند.در واقع با این کار، امکان مدیریت سایت توسط افراد بیشتری، به راحتی فراهم شده و در نتیجه آن، نظارت دقیق روی کیفیت، صحت و پایداری اطلاعات صورت خواهد گرفت.

 

ج) انتشار مطالب در سایت:

پس از آماده شدن و تایید نهایی محتوا، شما می توانید تصمیم بگیرید که مطالب چه زمانی در سایت به نمایش گذاشته شوند.سیستم مدیریت محتوا، شامل موتورهای انتشار بسیار قوی بوده که باعث می شود هنگام انتشار مطالب در سایت، لایه ها و ظاهر صفحات سایت را مدیریت نمایید.با توجه به متعدد بودن طراحی ها، CMS امکان ایجاد و تغییر ظاهر صفحات سایت را به راحتی مطابق سلیقه شما فراهم میکند. در واقع شما تصمیم میگیرید که کدام مطلب در کدام بخش سایت به نمایش گذاشته شود.در نتیجه CMS، بصورت کاملا اتوماتیک انتشار مطالب را در سایت بعهده گرفته و کافی است شما تنها روی مطالب سایت تمرکز کرده و سپس مطالب را در جایگاه خود در سایت بارگذاری خواهید نمود.

 

د) نمایش مطالب در سایت:

سیستم مدیریت محتوی، همچنین ویژگی دیگری جهت بالا بردن کیفیت و تاثیرگذاری سایت را ارائه می دهد.بعنوان مثال، CMS امکان نمایش سایت را مرورگرهای (browser) متفاوت را پشتیبانی می کنند. همچنین امکان داشتن سایت پویا (Dynamic) را فراهم میکنند.

 

منبع : Wikipedia